KİNOA YETİŞTİRİCİLİĞİ

!!! KİNOA YETİŞTİRMEK İSTEYENLERİN DİKKATİNE !!!

ŞİMDİ KISA BİR ŞEKİLDE KİNOA'nın GETİRİ ve GÖTÜRÜSÜNÜ HESAPLAYALIM

1 DEKAR MALİYETİ (KIRAÇ ARAZİ)

85 TL TOHUM

80 TL GÜBRE + MAZOT, TOPLAM=165 TL

1 DEKARDAN KIRAÇ ARAZİDEN ALINACAK MAHSÜL (150-250 KG)

TARLADAKİ FİYATI (BİÇER-DÖVER GİRDİKTEN SONRA) 3,50-4,50 ARASIDIR.

ORTALAMA 200 KG MAHSÜL ELDE ETTİK DİYELİM, YİNE ORTALAMA 4 TL'DEN ALICI BULDUM. 200*4 TL = 800 TL

150 TL MALİYETİMİZ VARDI 800-165 = 635 TL (BİR DEKAR'DAKİ KAR)

50 DEKAR TARLAMIZ OLSA 50*635= 31,750 TL

100 DEKAR TARLAMIZ OLSA 100*635= 63,500 TL

KAR ELDE EDERİZ.

1 DEKAR MALİYETİ (SULAK ARAZİ)

85 TL TOHUM

80 TL GÜBRE + MAZOT

20 TL SU GİDERİ

15 TL'de DİĞER MASRAFLAR OLSA TOPLAM=200 TL

1 DEKARDAN SULAK ARAZİDEN ALINACAK MAHSÜL (400-500 KG)

ORTALAMA 400 KG MAHSÜL ELDE ETTİK DİYELİM. YİNE ORTALAMA 4 TL'DEN ALICI BULDUM. 400*4 TL=1,600 TL

200 TL MALİYETİMİZ VARDI 1,600-200= 1,400 TL (BİR DEKAR'DAKİ KAR)

50 DEKAR TARLAMIZ OLSA 50*1,400= 70,000 TL

100 DEKAR TARLAMIZ OLSA 100*1,400= 140,000 TL

KAR ELDE EDERİZ.

MAHSÜLÜ ÜRETTİK, FAKAT KİME SATACAĞIM ?

Türkiyede Kinoa pazarı her geçen gün artmakta olup Toptancılar, Tüccarlar, Marketler, Büyük Restaurantlar, Oteller vs.

Şirketimiz ihtiyaç doğrultusunda alım yapmaktadır.

ÜRÜNÜNÜZÜN NUMUNESİNİ (ELEKTEN GEÇİRİLMİŞ ŞEKİLDE, 250gr - 500gr) ŞEHİR, AD SOYAD, TELEFONUNUZLA BİRLİKTE BİZE GÖNDERİN DEĞERLENDİRELİM.

TOHUMU ŞİRKETİMİZDEN TEMİN EDEN ÇİFTÇİLERE: EKİM, GÜBRELEME, İLAÇLAMA VE HASAT İLE İLGİLİ TÜM TEKNİK KONULARDA YARDIMCI OLUNACAKTIR.

 

1 AĞUSTOS 2017 TARİHİ İTİBARİYLE TOHUM SATIŞLARIMIZ BAŞLAMIŞTIR. (STOKLARIMIZ SINIRLIDIR)

- KİNOA TOHUM TÜRÜ: PERU BEYAZ ANA TOHUM -- (1 Dekar'a = 1 Kg Tohum)

- %100 ÇİMLENME GARANTİLİ- HAŞEREYE KARŞI İLAÇLANMIŞ ŞEKİLDE-İKLİMİNİZE GÖRE UYGUN TOHUMLAR TEMİN EDİLİR.-TOHUM SİPARİŞLERİNİZ ADRESİNİZE KARGO İLE GÖNDERİLİR.-TOHUM KAPASİTEMİZ 2000 Kg - STOKTA KALAN: 730 Kg'dır.

NOT: TOHUMLARIMIZ HER YIL 30 EKİM TARİHİNE KADAR TÜKENMEKTEDİR.

2017 MART AYI MY KİNOA 450 DEKAR KİNOA EKİMİ (ŞANLIURFA)

23 Nisan 2017

28 Mart 2017

KİNOA'NIN İKLİM İSTEKLERİ

Kinoa, yüksek dağlık alanlardan, deniz seviyesine kadar olan, ılıman, yağışlı, sıcak ve kuru, soğuk ve kuru, her iklime adapte olabilen çeşitleri olan, kendine döllenen bir bitkidir.

Deniz seviyesinden başlayarak 4000 m rakıma kadar çok rahat yetişebilen bir bitkidir. Her yükseltiye uygun çeşitleri mevcuttur. Kinoa, çeşitlere göre farklılık göstermekle birlikte, ortalama, çimlendikten sonra – 1, -6'e kadar dayanır.

KİNOA'NIN TOPRAK İSTEKLERİ

Kinoa hemen hemen her türlü toprakta yetişebildiği gibi, en çok sevdiği tınlı ve geçirgenliği yüksek, organik madde değerleri bakımından zengin toprak yapısını sever. Kurak ve tuzlu topraklarda da çok rahat tarımı yapılabilen bir bitkidir. 4.5 ile 9.0 Ph değerleri olan topraklarda yetişebilir. 

KİNOA TOHUM SEÇİMİ

Ülkemiz tarımsal şartlarına en uygun çeşitler, yetişme süresi kısa olanlardır. Kinoa'nın, diğer tarımsal ürünlerde olduğu gibi, birçok çeşidi vardır. 200'den fazla tescilli çeşidi mevcuttur. Kinoa Tohumu seçimi yaparken ülkemiz şartlarına uygun, tropik iklimde yetişen çeşitler yerine denenmiş, ülkemiz şartlarına uygun olan kısa gün çeşitleri seçilmesi gerekir. Kısa gün çeşitlerinin tarımı daha kolay ve çiçeklenmede, tane tutum yaşanma riski minimumdur.                     
Dünya'da son yıllardan melezleme yöntemi ile tamamen doğal yollardan saponinsiz kinoalar geliştirilmeye başlanmıştır. Saponinsiz (acı olmayan) diye adlandırılan kinoalarda  saponin çok çok düşük oranda dış yüzeyde bulunmakta, hasat ve eleme sırasında tamamen kaybolacak özelliktedir. Bu nedenle saponinsiz diye adlandırılan kinoların saponin temizleme işleminden geçirilmesine gerek kalmamaktadır. Saponinsiz kinolar ülkemizde çiftçiler tarafından uzun yıllardır ekilmekte ve gayet memnundurlar.

KİNOA'NIN EKİM ZAMANI

Ortalama toprak ısısının 5-7 derece olduğu zaman, Mart, Nisan ayları ve daha yüksek bölgeler için Mayıs başları ve ortaları kinoa ekimi için uygundur. Diğer yandan, toprak sıcaklığı - 1 derece olduğu zaman ekim yapılabilinir. Güney bölgelerimiz de ise mevsimsel şartlara bağlı olarak daha erken ekilebilir. Kuru şartlarda yapılacak bir üretimde iklime bağlı olarak olabildiğince erken ekim yapılmalıdır. Erken ekimler, kinoa'nın ilkbahar yağışlarından daha iyi yararlanmasını sağlar. Kinoa tarımında önemli unsurlarından birisi de çiçeklenme zamanının +35 C'yi geçmeyecek şekilde ekim tarihinin bölgelere göre planlanmasıdır. Kinoa Tohumu, kinoa tarımı, kinoa yetiştiriciliği.

KİNOA'DA ÇİÇEKLENME

Ortalama 60-90 gün ekiliş sonrasına denk gelmektedir. Çiçeklenme devresinde, yüksek sıcaklık riskinden dolayı, ülkemizde kısa gün çeşitlerinin yetiştirilmesi uygundur. Çiçeklenmede  +35'li derecelere kadar uyum sağlamaktadır. Çiçeklenme devresinde +35 dereceleri geçen sıcaklıklarda, tane tutumunda sorun olabilmektedir. O yüzden ekim zamanın bu şartlara göre ayarlanması gerekmektedir.  Diğer yandan kurak iklim koşullarına dayanıklı bir bitkidir. Çok yüksek bir adaptasyon kabiliyetine sahiptir. Ülkemiz iklimsel koşullarına çok uygundur. 

KİNOA'BAKIM VE GÜBRELEME 

Kinoa azot  uygulamasına çok iyi cevap vermektedir. Azot uygulaması hem verimi, hem de protein içeriğini arttırmaktadır. Azotun sülfat formunda kullanılması çok daha faydalı olacaktır. Dekar başına 5 - 15 kg azot ve 5 - 8 kg fosfor uygulaması tavsiye edilir.

KİNOA'DA YABANCI OT KONTROLÜ

Kinoa Tarımında, yabancı ot kontrolü için kayıtlı herhangi bir ilaç olmadığından alternatif yöntemler uygulanmaktadır. Kinoa sık ekim yapılarak yabancı otlar baskı altına alınabilir. Arazide yabancı ot yoğun olarak çıkış yapmaya başladığında fiziksek ya da mekanik yöntemlerle mücadele edilebilir. Mekanik yöntemler içerisinde tel tırmık olarak adlandırılan ekipman kinoada yabancı ot problemi için en iyi sonuçları vermektedir.

KİNOA'DA HASTALIK VE ZARARLILAR

Yapısı itibariyle dayanıklı bir bitki olmakla beraber, tüm bitkilerde olduğu gibi, kinoa'nın birçok hastalık ve zararlıları vardır. Ispanak veya pancarda bulunan hastalık ve zararlılar Kinoa ekim alanlarında da gözlenmiştir. Bu hastalıkların çoğu, yaprak bitleri, yaprak kurtları ve mantari hastalıklardır. Bu tür hastalık ve zararlılarla karşılaşıldığında insektisitler ve fungisitler kullanılmalıdır.                   

KİNOA'DA HASAT

Kinoa makineli hasada uygun bir üründür. Klasik buğday biçerdöver ile rahatlıkla hasadı yapılabilmektedir.  Özellikle sulu koşullarda ve yağışlı sezonlarda tüm bitkiler aynı anda hasat olgunluğuna ulaşmayabilir. Kalan başakların da hasat olgunluğuna ulaşması beklenilmelidir. Bitki boyu 50 cm ile 3 m arasında değişmektedir. Normal bakım koşullarında ortalama verim 150 - 400 dk/kg dır. Ülkemizde sulu şartlarda yapılan denemelerde 650 kg/dk ürün elde edilmiştir. Dünya'da 950 kg/dk'a kadar verimler gözlemlenmiştir.