My Kinoa Lider Üretici Firma

KİNOA FAYDALARI

KİNOA'NIN BESİN DEĞERLERİ

KİNOA ve ANTİOKSİDAN

KİNOA ve DİYABET

KİNOA ve PROTEİN

KİNOA ve KOLESTEROL

KİNOA ve KALSİYUM

KİNOA ve SİNDİRİM SİSTEMİ

KİNOA ve KİLO KONTROLÜ

KİNOA ve KANSIZLIK

KİNOA ve ENERJİ

KİNOA ve HAMİLELİK

Astronot Gıdası Kinoa ve Faydaları

Kinoa, genel olarak bir bitki diye bilinir, aslında bir bitki değil, amaranthaceae ait chenopodium adlı bitkinin tohumudur ve genellikle bir tahıl olarak kullanılmaktadır. Kinoa’nın yaprakları ıspanak, pancar, pazı gibi bitkilerin yapraklarına benzerdir ve protein, demir, potasyum, pek çok vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengindir. Kinoa’nın sindirimi kolaydır ve içerisinde bol miktarda diyet lifleri vardır. Türk mutfağında yeni yeni yer almaya başlayan kinoa, sağlıklı beslenme meraklısı olan batılıların mutfaklarına bizden çok daha önce girmiştir. Açıklama: C:\Users\KALENDER\Desktop\My Kinoa\wp-content\uploads\2015\FAYDALARI\my-kinoa-5.jpg

Kinoa’nın besin değerleri

100 gram (1 çay bardağı) pişmiş, haşlanmış kinoa;

 • 21,3 gram karbonhidrat,
 • 14 gram protein,
 • 1,92 gram yağ,
 • 2,8 gram lif,
 • 7 miligram sodyum,
 • 172 miligram potasyum,
 • 17 miligram kalsiyum,
 • 5 iu A vitamini,
 • 4,6 gram demir içerir.

Açıklama: C:\Users\KALENDER\Desktop\My Kinoa\wp-content\uploads\2015\FAYDALARI\my-kinoa-2.jpg

Kinoa , bol miktarda antioksidan içerir !

Diğer tahıllarla nazaran kinoa’nın antioksidan içeriğinin çok yüksek olduğu biliniyor. Özellikle kalp, karaciğer, böbrek, pankreas ve akciğerler düzenli kinoa tüketimi sayesinde oksidasif stresten korunabiliyor. Serbest radikaller vücudumuzun, cildimizin, hücrelerimizin yaşlanmasının temel sebebidir. Bu serbest radikallerle savaşan besinlerden biri de kinoa’dır.. İçerdiği manganez  sayesinde güçlü antioksidanlar temin ettiği için serbest radikallerle savaşma konusunda çok başarılıdır.

Açıklama: C:\Users\KALENDER\Desktop\My Kinoa\wp-content\uploads\2015\FAYDALARI\my-kinoa-3.jpg

Kinoa, diyabete iyi gelir !

Karbonhidrat proteini seviyesi yüksek olan kinoa, kan şekerinin dengede kalması konusunda oldukça başarılıdır. Çünkü kinoa’nın içeriğindeki çözünür lifler, glikoza karbonhidrat dökümü sürecini yavaşlatır, bu sayede kan şekeri ani olarak düşmez veya çıkmaz.

Glisemik indeks bir besinin vücuda alındıktan sonraki kan şekerini yükseltme kapasitesine denir. Glisemik indeksi yüksek besinler kan şekerini hızlı yükseltir, glisemik indeksi düşük besinler yavaş yükseltir ya da dengede tutar.

Kinoanın glisemik endeksi 35'tir, yani gayet düşüktür. (Örneğin Beyaz buğday unu : 85 tir)


Açıklama: C:\Users\KALENDER\Desktop\My Kinoa\wp-content\uploads\2015\FAYDALARI\my-kinoa-4.jpg

Kinoa, protein kaynağıdır !

100 gr kinoa 14 gr protein içerir. Kinoa’nın içerdiği bu protein oranı, bazı besinlere göre daha az olabilir. Fakat insan vücudunun üretemediği ve dolayısıyla besinlerden elde etmemiz gereken 9 temel amino asitin tümünü içeren nadir gıdalardan birisidir.

Kinoa, kolesterolün dengede kalmasına yardımcı olur !

Yüksek lif içeren besinler kan şekerinin ve kolesterolün dengede kalmasına yardımcı olurlar. Kinoa’da lif bakımından zengin olduğu için, kötü kolesterolün yükselmesini önleyici etkisi vardır. Kinoa düzenli aralıklarla tüketildiğinde çözünür lifler ve safra asidi bir araya gelir ve kötü kolesterolü düşürür. Kolesterol sorunundan dolayı hayvansal gıda tüketmesi önerilmeyen kişilerin kinoa  tüketmeleri sağlıklı ve doğru olacaktır.
Açıklama: C:\Users\KALENDER\Desktop\My Kinoa\wp-content\uploads\2015\FAYDALARI\my-kinoa-7.jpg

Kinoa, bol miktarda kalsiyum içermektedir !

Kinoa, süt gibi bir kalsiyum kaynağıdır. Günümüzde bir çok kişinin laktaz intoleransı vardır ve bu kişiler süt ve süt ürünleri tükettiklerinde rahatsız olduklarından dolayı bu kalsiyumdan mahrum kalırlar. Kinoa, her hangi bir intolerans oluşturmadığından herkes tarafından rahatlıkla tüketilebilir. Beyin, sinir ve kemik sistemlerimizin ihtiyacı olan kalsiyumu kinoa’dan alabiliriz.
Açıklama: C:\Users\KALENDER\Desktop\My Kinoa\wp-content\uploads\2015\FAYDALARI\my-kinoa-6.jpg

Kinoa, kan basıncını kontrol altında tutmaya yardımcı olur !

Potasyum bakımından zengin besinler tüketen kişilerin kan basıncı kontrol altındadır ve ani düşüş, yükselişler yaşanmaz. Diğer tahıllara nazaran kinoa’nın potasyum seviyesinin çok daha yüksek olduğu ve yeterli oranda sodyum içerdiğinden dolayı da kan basıncını düşürmeye yardımcı olacaktır. Kinoa’nın magnezyum bakımından zengin bir besin olmasından dolayı damar genişletici bir özelliği de vardır.
Açıklama: C:\Users\KALENDER\Desktop\My Kinoa\wp-content\uploads\2015\FAYDALARI\my-kinoa-8.jpg

Kinoa, bol miktarda B vitamini içerir !

Vücudun günlük ihtiyaçlarından olan B vitaminleri, kinoa’da yeterince mevcuttur. Bir tür tahıl olan kinoa, diğer tahıllara oranla çok daha fazla B vitamini içermektedir.

Kinoa, sindirim sistemine yardımcı olur !

Lif bakımından zengin besin tüketildiğinde, kabızlık, hazımsızlık, şişkinlik gibi sindirim sistemi sorunları en az seviyeye indirilir. Bu yüzden lif deposu kinoa’yı düzenli olarak tüketerek sindirim sorunlarını ortadan kaldırmak mümkün olacaktır.
Açıklama: C:\Users\KALENDER\Desktop\My Kinoa\wp-content\uploads\2015\FAYDALARI\my-kinoa-1.jpg

Kinoa , kilo vermeye yardımcı olur !

Kinoa, lif ve protein bakımından oldukça zengin olduğu için tüketildiğinde uzun süre tok kalabilmenizi sağlar. Bu sayede fazla yemenin önüne geçilebilir ve haliyle alınan kalori miktarı da düşecektir. Bunun sonucunda da sağlıklı bir kilo verme süreci yaşanacaktır.

Kinoa, kansızlığın önüne geçer !

Kan hücrelerinin sağlığı ve vücuda oksijen taşınabilmesi için herkesin günlük bir miktar demir almaya ihtiyacı vardır. Bu miktar kişinin yaşına ve cinsiyetine  göre değişiklik göstermektedir. Örneğin, 7/12 aylık bir bebeğin günde 11 mg, 1-3 yaş arasındaki çocuğun 7 mg, 19-50 yaşlar arasındaki yetişkin bir erkeğin 8 mg, aynı yaşlardaki kadınınsa 18 mg demir alması gerekiyor. Vücudun bu demir ihtiyacını karşılayacağı en sağlıklı kaynaklardan birisidir kinoa. Kansızlık riski ya da sorunu olanlar veya anemi tedavisi görenlerin beslenme listelerine kinoa’yı da eklemeleri çok doğru olacaktır.

Kinoa, vücuda bol miktarda enerji sağlar !

Kinoa, vitaminler, mineraller ve antioksidanlar bakımından oldukça zengin bir besin olduğundan dolayı günlük ihtiyaç duyduğumuz enerji, vitamin ve mineralleri kinoa’dan karşılamamız mümkün. Kinoa’nın dünyadaki açlık sorununa çare olabileceği düşünülmektedir ve bu sebepten dolayı astronot yiyeceği olarak bilinir. Yorucu bir günün ortasındaki öğle öğününde ya da spora gitmeden 2 saat öncesinde veya sporda kaybettiği enerjiyi geri kazanmak için spor sonrasında kinoa’lı bir yiyecek tüketmek çok iyi gelecektir.

Kinoa, hamileler için olmazsa olmazdır !

Hamilelik döneminde, kadınların demir, protein, kalsiyum, vitamin ve mineral ihtiyaçları doğal olarak artacaktır. Bu dönemde hem enerji veren hem de kan yapımını destekleyen kinoa  ile beslenmek diş sağlığı, doku onarımı, kemik gelişimi için çok önemlidir.

Kinoa tüketecek olanlara öneriler

 • Kinoa, doğal bir saponinle kaplıdır. Tüketirken mideye hasar vermemesi için kinoa’nın çok iyi yıkanması önerilir.
 • Kinoa’nın henüz bilinen her hangi bir yan etkisi ya da doz aşımı sorunu yoktur. Ancak yine de her hangi bir hastalıktan dolayı ilaç tedavisi görenlerin kinoa tüketmeden önce doktora danışmaları doğru olacaktır.